W tym przypadku najczęściej zagraża nam woda spływająca na dach poprzez deszcz, grad lub śnieg. Jeśli zaś wilgoć pochodząca z zewnątrz napotka na swojej drodze np. źle położone pokrycie, brak listew dociskowych, braki lub wady w uszczelnieniach oraz wadliwe obróbki blacharskie – wtedy możemy spodziewać się przecieków. Te zaś mogą być katastrofalne w skutkach i prowadzić do bardzo kosztownych napraw. Dlatego warto nie tylko zgłaszać od razu zauważoną usterkę, ale przede wszystkim dbać o odpowiednie hydroizolacje dachów już na etapie budowy.
Ochronna folia na dach
Powłoki muszą być odpowiednio dostosowane do rodzaju konstrukcji – nieco inaczej będziemy uszczelniać dach płaski, inaczej skośny. W przypadku struktury płaskiej zalecane są papy termozgrzewalne, o dużej trwałości (wytrzymują nawet kilka dekad). Alternatywą jest folia EPDM lub PCV. W przypadku pokrycia skośnego najczęściej zakłada się folie wstępnego krycia. Oprócz warstw hydroszczelnych nie można również zapomnieć o odpowiedniej paroizolacji, chroniącej strop od wewnątrz.
Zabezpieczenie poszycia budynku
Jednym z najbardziej narażonych na działanie wilgoci elementów każdego budynku jest jego poszycie, które niekiedy nawet codziennie musi zmagać się ze szkodliwym działaniem deszczu, śniegu lub silnego wiatru, przenoszącego różne przedmioty. Zabezpieczenie go jest niezwykle ważne, gdyż źle wykonane może zaważyć na warunkach wielu pomieszczeń. Hydroizolacje dachów nie są łatwe do wykonania, dlatego zawsze należy wynająć do ich wykonania profesjonalistę, który podejmie się sporządzenia analiz, a później także całego projektu.
Rozwiązania na lata
Hydroizolacje dachów można wykonać na wiele sposobów, chroniąc wnętrze obiektu przed wpływem zewnętrznej wilgoci. Dzięki ich zastosowaniu możem być pewni, że warunki w pomieszczeniach znacznie się poprawią. Profesjonalnie wykonane prace gwarantują zwiększenie wytrzymałości poszycia, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, możliwe jest także poprawienie innych jego parametrów. Podczas świadczenia tych usług, dbam o to, aby każda z nich była jak najtrwalsza, by wyeliminować problem na długie lata, zapewniając Klientom maksymalny komfort.
Kluczem do wyboru odpowiedniej metody jest przeprowadzenie szczegółowej analizy, która wykaże, jaka technika hydroizolacji dachu sprawdzi się w przypadku danego obiektu. Proces ten powinien być przeprowadzony jedynie przez doświadczonego specjalistę, który zdiagnozuje problemy techniczne występujące na powierzchni wymagającej uszczelnienia. Osoba taka określi też, jaka technika zapewni budynkowi optymalne zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci do jego struktur.
Istnieje kilka rodzajów hydroizolacji, które sprawdzają się w szczególnych przypadkach. W zależności od tego, czy poszycie ma mieć charakter użytkowy, czy np. mają być na nim zasadzone rośliny ozdobne (dachy zielone), zalecane są inne materiały. EPDM, czyli termopolimerowa membrana, popularnie znana pod nazwą kauczuku syntetycznego, objęta jest gwarancją producenta na okres nawet 50 lat. Z kolei okres gwarancyjny membrany PVC wynosi 15 lat, a papy termozgrzewalnej – 10 lat. Są to rozwiązania trwałe na lata, a przede wszystkim wysoce skuteczne i odporne na rozmaite czynniki atmosferyczne.