Trwałe i solidne oddzielenie elementów konstrukcyjnych umieszczonych pod ziemią od tych powyżej, to podstawa, dzięki której uniknąć możemy wielu problemów. Wilgoć z gruntu potrafi bowiem przysporzyć wielu szkód, np. zniszczonych murów czy szpecących zacieków, których uniknąć można stosując odpowiednie hydroizolacje fundamentów. Może ona również skutkować pleśnią lub grzybem, która mają bardzo zły wpływ na ludzki organizm – często powodują schorzenia alergiczne, układu oddechowego, kostnego lub nerwowego.
Przygotowanie budynku do hydroizolacji
Warto jak najlepiej zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami. W tym celu należy najpierw przygotować fundament, pozwalając na związanie się materiału, gdyż musi on być pozbawiony zanieczyszczeń, luźnych cząstek i ubytków. Wszelkie ubytki i nierówności w szalunkach należy wyrównać lub uzupełnić zaprawą mineralną. Jeżeli zastosowano zabezpieczenie płyt szalunkowych środkami ułatwiającymi odwarstwienie, powierzchnię trzeba najpierw oczyścić przy pomocy frezowania lub gradowania. Dopiero wtedy możemy zacząć kłaść warstwy hydroizolacji, która zabezpieczy budynek.
Różne rozwiązania technologiczne
Hydroizolacje fundamentów dzielą się na pionowe oraz poziome. Często, zarówno w przypadku obiektów z piwnicami, jak i tych bez, zalecane jest wykonanie obu rodzajów uszczelnień. Warstwy poziome są zazwyczaj tworzone z grubej folii PCV lub papy termozgrzewalnej. Wodoszczelne powłoki pionowe wykonuje się natomiast z materiałów bitumicznych, takich jak lepiki, pasty i emulsje asfaltowe, a także profesjonalne, chemiczne substancje rozpuszczalnikowe.
Zwiększenie ochrony istniejących fundamentów
W przypadku starszego budownictwa, wykonanie hydroizolacji jest znacznie bardziej skomplikowane, ale również niezwykle istotne. Porządne odsłonięcie, wysuszenie oraz zapewnienie bezpieczeństwa fundamentu może okazać się jednym z najważniejszych czynników, sprawiających, że we wnętrzach nie rozwiną się pleśń i grzyby. Przed rozpoczęciem tego procesu należy jednak zasięgnąć opinii specjalisty, na podstawie wiedzy którego dowiemy się jakich środków możemy użyć, aby zapewnić bezpieczeństwo i dalsze działanie konstrukcji.