Choć montaż samej konstrukcji nie jest przesadnie skomplikowany, po jej podłączeniu mogą wyjść na jaw nieprzewidziane dotąd problemy. Do studni mogą na przykład dostawać się niefiltrowane wody gruntowe lub opadowe, które zaburzą jej funkcjonowanie. Po wykryciu takiej nieprawidłowości należy zabrać się za uszczelnianie – możemy to zrobić zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, za pomocą odpowiednich technik i preparatów.
Jak uszczelnić studnię od wewnątrz?
Jeśli konstrukcja zaczęła przeciekać zupełnie niespodziewanie, możemy spróbować odratować ją takimi materiałami jak mieszanki betonowe, mieszanki polimerowo-cementowe czy masy bitumiczne. Należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj budowli oraz cel jej przeznaczenia – nie wszystkie metody nadają się do studni z wodą pitną!
Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego o wewnętrzną hydroizolację warto zadbać już na etapie konstrukcji.
Jak uszczelnić studnię od środka na etapie instalacji?
Hydroizolacja iniekcyjna to jedna z najbardziej skutecznych technik umożliwiających uszczelnianie studni od środka. Choć nie należy do najtańszych, ostatecznie eliminuje ryzyko powstania wytrysków i przecieków w przyszłości – a więc konieczności inwestowania w kolejne remonty i naprawy. Wystarczy przeprowadzić ją raz, na etapie konstrukcji.
Metoda iniekcji ciśnieniowej jest bezinwazyjna, przeprowadza się ją szybko, a jej efekty są widoczne natychmiastowo. Cała operacja polega na wywierceniu w strukturze specjalnych otworów, wewnątrz których instalujemy iniektory, a następnie wtłaczamy specjalny środek izolujący. Środkiem tym może być żywica epoksydowa, żel akrylowy czy zaczyn cementowy – istotne jest, aby preparat nie przepuszczał wody i odpowiednio wiązał się z otoczeniem. Na sam koniec iniektory (tzw. pakery) są usuwane, a wytworzone otwory zasklepiane specjalną zaprawą.
Aby prace przeprowadzone zostały sprawnie i skutecznie, warto zatrudnić do tego celu fachowców. Potrzebujesz uszczelnić betonową konstrukcję od środka? Zapraszamy do kontaktu!