Podczas budowy każdego obiektu należy zadbać o odpowiednia hydroizolację ścian fundamentowych. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć budynek przed wilgocią. Nie w każdym przypadku stosowane środki ochronne będą jednak takie same. Wybór konkretnych metod będzie zależny od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu na danej działce.
Hydroizolacje poziome i pionowe
Podstawowy podział hydroizolacji stosowanych wewnątrz budynków obejmuje izolacje pionowe oraz poziome. Te pierwsze umieszczane są na powierzchni ścian fundamentowych lub piwnicznych, na ich wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Izolacje poziome są układane na powierzchni ław fundamentowych lub ścianach poniżej ściany parteru.Niezależnie od stanu gruntu na powierzchni działki, konieczne jest położenie obu typu izolacji. Dla zapewnienia efektywnej ochrony należy oba typy należy szczelnie połączyć ze sobą.
Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne
O wyborze konkretnej izolacji decyduje poziom wilgoci oraz rodzaju gruntu. Inną izolację wybierzemy jeśli obiekt będzie znajdował się na gruntach przepuszczalnych, inne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku gruntów spoistych lub wód gruntowych zalegających wysoko.W przypadku, gdy wody gruntowe zalegają wysoko, pojawia się zagrożenie, że w okresie większych opadów mogą się one podnosić. Właśnie dlatego trzeba zdecydować się na izolację przeciwwodną, która będzie dokładnie szczelna i wytrzyma ciśnienie wywoływane przez napierającą wodę. W szczególnie trudnych warunkach można zastosować beton wodoszczelny.
Jeśli nasza działka składa się z gruntów przepuszczalnych, a woda zalega ponad 1 metr poniżej posadowienia budynku, można zdecydować się na izolację przeciwwilgociową. Wszystko sprowadzi się zatem do pionowego zabezpieczenia ścian oraz poziomego odizolowania ławy fundamentowej.
W przypadku gruntów spoistych np. gliny, woda powoli wsiąka w glebę. Z tego względu będzie ona napierać na ściany przez dłuższy czas. W takiej sytuacji izolacja pionowa powinna być wzmocniona np. poprzez podwójną warstwę zaprawy wodoszczelnej, hydroizolacyjnej papy lub folii izolacyjnej.
Odpowiednie dobranie metody pozwolą na zabezpieczenie powierzchni w sposób zgodny z rzeczywistymi potrzebami.