Wykwity grzybów pleśniowych można znaleźć w wielu polskich domach. Wśród przyczyn ich powstawania znajduje się nadmiar wilgoci, która jest dla nich pożywką. Chcąc się jej pozbyć, warto zastanowić się nad tym, jak dostaje się do wnętrza budynku.
Skąd bierze się wilgoć w naszych domach?
Przyczyn może być wiele, od niewystarczającego wyschnięcia powierzchni po pracach budowlanych, po niewłaściwą izolację ścian zewnętrznych oraz sufitu, która przyczynia się do kondensacji pary wodnej wewnątrz tzw. zimnych ścian. Nieprawidłowe położenie izolacji termicznej może przyczynić się także do powstania miejsc, w których nie ma wystarczającej ochronny, czyli tzw. mostków cieplnych.
Przyczyną wilgoci w pomieszczeniu może być także nieszczelny dach, pęknięte rury lub podsiąkanie kapilarne od fundamentów, powodowane niedostatecznym zaizolowaniem ścian fundamentowych lub piwnicznych.
Powody dostawania się wilgoci do wnętrza mieszkania bywają również bardziej prozaiczne. Należą do nich czynności takie jak gotowanie, pranie, a nawet oddychanie. Wszystkie z nich powodują wydzielanie się pary wodnej.
Jak zapobiegać wilgoci w pomieszczeniach
Pierwszym, co powinniśmy zrobić, chcąc upewnić się, że w naszym domu nie będzie nadmiaru wilgoci, jest zadbanie o odpowiednią izolację termiczną oraz usunięcie wszelkich mostków cieplnych. Należy także zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Można to zrobić, codziennie na kilka godzin uchylając okna, zwłaszcza podczas prac powodujących parowanie wody. Można się także zaopatrzyć w pochłaniacz wilgoci. Trzeba zadbać również o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu,która będzie wynosić przynajmniej 20 stopni C.
Co zrobić, gdy grzyb już pojawił się na ścianie?
Jeśli na powierzchni ściany mamy już wykwity grzybów, trzeba działać, nim zdążą one wpłynąć negatywnie na zdrowie mieszkańców.
Podstawą jest również usunięcie wierzchniej warstwy pleśni. Jednym ze sposobów jest przemywanie ściany olejkiem z drzewa herbacianego. Alternatywę stanowi specjalistyczny preparat grzybobójczy. Warto jednak pamiętać, że przez kilka lub nawet kilkanaście godzin po jego zastosowaniu, nikt nie powinien przebywać w domu.
Jeśli chcemy trwale rozprawić się z grzybem, po sczyszczeniu wierzchniej warstwy, należy usunąć zagrzybiony tynk, a następnie zlikwidować grzybnię w ścianach za pomocą np. wody z octem.