Podczas projektowania budynku bardzo ważną kwestią jest ustalenie wszelkich rozwiązań, które zostaną w nim wprowadzone. Dzięki temu nic nie zostanie pominięte, a przestrzeń będzie funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jedną z wykonywanych prac jest stworzenie profesjonalnej dylatacji, czyli szczelin, które pomagają przeciwdziałać wielu negatywnym konsekwencjom takim jak np. pęknięcia czy odkształcenia elementów konstrukcji. Aby mogły one pełnić swoje funkcje, bardzo ważne jest uszczelnianie dylatacji, które odpowiednio je zabezpiecza przed cieknącą wodą i jej konsekwencjami.
Do wykonania uszczelnienia stosowane są polimerowe żele akrylowe, taśmy izolacyjne, a także specjalne masy uszczelniające. Wszystkie środki każdorazowo dobierane są jednak do konkretnego miejsca, w którym znajduje się szczelina, a także do jej przeznaczenia. Takie działania przydadzą się także w przypadku, gdy naszym problemem stają się cieknące dylatacje. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy profesjonalna naprawa.
Uszczelnianie dylatacji w trakcie naprawy – jak przebiega?
Na samym początku bardzo ważne jest to, aby dokonać oględzin, które pozwolą ustalić m.in. grubość konstrukcji czy szerokość szczeliny. Następnie trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z cieknącą wodą. Gdy okaże się, że naprawa jest konieczna, trzeba dokładnie wyczyścić szczelinę. Jeśli okaże się, że wystąpią większe trudności z wyczyszczeniem tego miejsca, konieczne będzie usunięcie wcześniejszego uszczelnienia. Następnie dokonuje się wyboru odpowiedniego materiału oraz analizuje się miejsca, w którym wykonane zostaną otwory iniekcyjne na pakery.
Uszczelnianie dylatacji – o czym należy pamiętać?
Gdy posiadamy niesprawny system, warto od razu zgłosić się do osób, dla których profesjonalna naprawa dylatacji jest codziennością. Dzięki temu można bardzo szybko i sprawnie wykonać uszczelnienie cieknącej szczeliny oraz zapobiec m.in. powstaniu grzybów, które zagrażają zdrowiu mieszkańców.