Podczas budowy nowego domu ważne jest m.in. to, aby pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed wilgocią. Może ona doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które są zagrożeniem dla zdrowia. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest hydroizolacja. Jej wybór zależy jednak m.in. od rodzaju budynku oraz od jego kształtu. Taka ochrona wykorzystywana jest i na zewnątrz i wewnątrz, ponieważ niektóre pomieszczenia są szczególnie narażone na działanie wody.
Z reguły mamy do czynienia z dwoma rodzajami hydroizolacji, czyli przeciwwodną oraz przeciwwilgociową. Pierwsza z nich ma na celu ochronę budynku przed wodą, która wywołuje ciśnienie. Druga zaś zabezpiecza go przed taką, która nie napiera, lecz np. może się wchłaniać.
Kiedy powinniśmy zastosować hydroizolację?
Ważnym aspektem jest położenie naszego budynku. Przy terenach podmokłych, warto zastosować ochronę na niższych piętrach domu. W takim przypadku może to być np. piwnica lub kotłownia czy pokój na parterze. Dzięki temu ochronimy je przed powstawaniem grzybów i pleśni. Dobranie odpowiedniego rozwiązania jest tu zależne także od skali zagrożenia. Trzeba więc dowiedzieć się, jakie ciśnienie oddziałuje na nasze fundamenty.
Fakty i mity – co powinniśmy wiedzieć?
Warto rozprawić się z niektórymi błędnymi przekonaniami dotyczącymi hydroizolacji, ponieważ rzetelna wiedza może pomóc ochronić budynek przed zagrożeniami. Przede wszystkim należy pamiętać, że na wybór ochrony potrzebnej w danym domu, wpływ ma szereg czynników. W związku z tym błędne jest przekonanie, że gdy w budynku nie ma piwnicy, najlepszym rozwiązaniem jest ochrona przeciwwlgociowa.
Warto również wiedzieć, że beton wodoodporny może zostać zastosowany obok hydroizolacji, lecz nie może być jej zamiennikiem. To ona bowiem zapewnia najbardziej solidne zabezpieczenie. Dodatkowo musi być położona na płycie betonowej, a nie na styropianie, ponieważ inaczej termoizolacja przestanie być skuteczna.
Oprócz tego, izolacji nie trzeba stosować wyłącznie na otynkowanej ścianie, aby była ona szczelna. Wystarczy wybrać wtedy odpowiednią masę. Każdorazowo, gdy pojawiają się wątpliwości, warto konsultować je ze specjalistą w zakresie hydroizolacji.